Jakie zalety ma mąka orkiszowa?

Orkisz to jedna spośród najstarszych roślin uprawnych, tradycyjna odmiana pszenicy, jaką uprawiano już od czasów prehistorycznych. Ziarno orkiszowe było ważnym składnikiem diety Europejczyków od Starożytności aż do Średniowiecza. Wtedy myślano, iż orkisz to posiłek dodający energii. Co więc charakteryzuje orkisz na tle pozostałych zbóż? Czy należałoby spożywać artykuły uzupełnione o mąkę orkiszową?

Co to jest orkisz?

To naturalne zboże o wartościach podobnych do nowoczesnej pszenicy, jakie zachowało własny wyjątkowy, w pełni ekologiczny charakter – nie było poddawane modyfikacjom genetycznym w celu poprawy plonowania lub podniesienia ilości niezbędnych elementów odżywczych. Orkisz był już uprawiany w starożytności, między innymi w Egipcie oraz Mezopotamii. Robiono z niego gruboziarnistą mąkę orkiszową, jaką potem stosowano do wypieku rozmaitego typu placków stanowiących bazę wyżywienia wielu ludzi.

Mąka orkiszowa – właściwości

Mąka orkiszowa występuje z orkiszu – zboża, jakie jest odmianą pszenicy, natomiast o niezwykle pożądanych właściwościach. Zachowuje wszystkie wartości wzmacniające, bowiem nie ma uszkodzonej łupiny ochraniającej jądro ziarna przed zabrudzeniami. Właśnie w czasie mielenia, ziarno jest oddzielone od łupiny. Mąka orkiszowa ma mnóstwo zalet. Do najistotniejszych spośród nich należałoby zakwalifikować krwiotwórcze i budujące mięśnie. Jest to również środek, który poprawia nastawienie. Potrzebna jest również przy wszystkich schorzeniach procesów, jakie rozwijają się w organizmie ludzkim.

Wykorzystanie mąki orkiszowej w kuchni

We współzależności od dobranego rodzaju mąki orkiszowej, możemy ją zastosować do wypieku pieczywa. Wielkim plusem jest charakterystyczny, orzechowy zapach, jaki dodaje chlebom oraz bułkom z orkiszu wyjątkowego smaku. Z mąki orkiszowej możemy też piec ciasta i ciasteczka. Z mąki orkisz występuje kasza orkiszowa i makarony, będące dobrym dodatkiem do wielu potraw. Orkisz jest stosowany również w musli, waflach dietetycznych, pełnoziarnistych batonikach i pozostałych przekąskach. Z ziaren orkiszu można wytworzyć również pobudzającą kawę.

orkisz, zboże, mąka

Czy warto stosować mąkę orkiszową?

Mąka orkiszowa jest dobrym substytutem mąki pszennej. Stosowana jest do deserów, makaronów oraz wypieku chleba. Oto jego podstawowe zalety. Orkisz był jednym spośród głównych zbóż uprawianych poprzez człowieka. Dawno zapomniany, w ubiegłych latach wrócił na pierwszy plan na fali powtórnego rozpoznania starożytnych zbóż. Mąka uzyskana ze zmielenia wcześniej wybieranych nasion jest dobrym zamiennikiem mąki z pszenicy twardej oraz miękkiej.

Witaminy oraz wartości odżywcze mąki orkiszowej

Mąka orkiszowa ma własny niepowtarzalny oraz doskonały smak, jaki niejednokrotnie opisywany jest jako słodki oraz orzechowy. Skład biochemiczny zależy często od sposobu jej zrobienia. Najlepszą opcją jest jej grubsza gęstość uzyskana przez rozkruszenie pełnych ziaren. Gładsza mąka orkiszowa jest tymczasem bardziej lubiana w wypadku pieczenia, chociaż wtedy jej jakość jest dość słabsza. Niezależnie od formy jest bogata w witaminy B3 oraz B6 i w wartości odżywcze, tj. błonnik, cynk, fosfor, miedź, selen, magnez, biało oraz żelazo. Zamknięty w niej gluten spełnia ważną funkcję w kwestii klasy wypiekowej mąki, jaka występuje z ziaren orkiszu.

Wykorzystanie

Wzbogacona jest w witaminy z grupy B, proponowana przede wszystkim cierpiącym na cukrzycę. Używanie orkiszowej mąki zapewnia niezwykle dużo zalet dla ciała. Świetnie zmniejsza ilość cholesterolu, chroni przed wytwarzaniem kamicy woreczka żółciowego, działa przeciwbakteryjnie, wspiera w czasie biegunki i cierpiącym po operacjach. Zjadając produkty z tej mąki przyspieszamy redukowanie tkanki tłuszczowej, gdyż jedzenie niewielkiej treści powoduje najedzenie, nie odczuwamy nagminnego apetytu.

Czy Mąka orkiszowa do kupienia jest lepsza od pszennej?

Mąka orkiszowa jest zdecydowanie lepiej tolerowana poprzez układ pokarmowy niż mąka pszenna. Ziarna orkiszu, z jakich występuje, nie są ponieważ modyfikowane genetycznie, co pozwoli zapobiec alergii oraz nietolerancji pokarmowej, jakie są w wypadku jedzenia pszenicy zwyczajnej. Także w mące orkiszowej, w odróżnieniu od pszennej, znajdują się potrzebne dla dobrego rozwoju systemu aminokwasy i znacznie lepiej rozpuszczalne oraz strawne białka.

mąka, zdrowie, jedzenie

Mąka orkiszowa – co warto wiedzieć?

Mąka orkiszowa powstaje z pszenicy orkisz, jaka jest bogatym źródłem wielu elementów wzmacniających. Przede wszystkim ma szereg witamin z grupy B i mnóstwo minerałów. Także orkisz ma więcej białka niż standardowa pszenica. Może być więc dobrym zestawem do przygotowania wielu potraw. Mąka orkiszowa najchętniej kupowane ma mnóstwo wykorzystań oraz warto wprowadzić ją do własnej kuchni.

Orkisz – co to jest?

Orkisz to zboże uprawiane na przykład w starożytnym Egipcie, jakie nie poddaje się zmianom genetycznym. Z czasem został wyparty poprzez niezwykle wydajną pszenicę, natomiast już św. Hildegarda doceniała jego wartości odżywcze. Doświadczenia naukowe dowiodły, iż mąka orkiszowa ma dobry balans elementów odżywczych. Orkisz jako odmiana pszenicy był poprzez niezwykle wiele lat zapomniany oraz większość upraw została zamknięta. Teraz natomiast z racji na chęć wprowadzania do własnej diety dobrych artykułów znowu powraca zaciekawienie tym typem pszenicy. Z racji na to, iż orkisz nie został poddany przeróbkom uchodzi za lepszy niż ziarno pszenicy zwyczajnej.

Mąka orkiszowa

Mąka orkiszowa stanowi ważne źródło wielu składników mineralnych, natomiast co za tym idzie ma dobry wpływ na cały organizm. Niejednokrotnie wykorzystuje się ją jako zdrowszy wymiennik standardowej mąki pszennej, ze względu na większą ilość witamin oraz białka. Orkisz popularny był już mnóstwo tysięcy lat temu oraz jest jedną spośród najstarszych roślin na świecie, natomiast w Europie jego pozycja urosła w czasach średniowiecznych. Od XX wieku powoli wypierała go natomiast zmieniona pszenica zwyczajna, jakiej uprawy do dziś zajmują duże przestrzenie.

Mąka orkiszowa – wartości

Mąka orkiszowa występuje ze zmielonego ziarna orkiszu. Wyrób charakteryzuje się tym, iż jest delikatny oraz łatwo strawny. To kopalnia dobrych dla serca oraz układu krążenia nienasyconych kwasów tłuszczowych – orkisz daje ich aż dwa razy więcej niż pszenica zwyczajna. To także źródło witaminy A, E, D oraz witamin z grupy B i cynku, żelaza oraz fosforu. Orkisz łączony jest ze świętą Hildegardą z Bingen, która zwłaszcza lubiła ten typ zboża, zalecając jego jedzenie każdego dnia.
orkisz, mąka, zdrowie